Підпишіться на оновлення
  • Олії
  • 25.05.2023
  • 7

  Перші прототипи сучасних вуликів з’явилися, як тільки люди вирішили «одомашнити» бджіл. Шукати рої в лісі і викурювати їх з дупла, щоб отримати мед, було, як мінімум, незручно. Успіх такої справи завжди був сумнівним. Спочатку комах селили в чомусь схожому на дуплянки – бортях. Таке «житло» мало багато недоліків, основним з яких було те, що рій в будь-який момент без відома бджоляра міг полетіти і оселитися в якомусь іншому місці.

  Що таке сапетки?

  Наступним етапом еволюції вуликів стали сапетки – вироби, схожі на перевернуті кошики з отворами для вльоту і вильоту бджіл. Вони робилися з переплетених прутів і/або соломи і зверху обмазувалися глиною (для міцності). Правда, такі «будиночки» бджолосм’ям робили переважно в регіонах з м’яким, теплим кліматом і не морозними зимами. Добре утеплити сапетку було практично неможливо.

  Як з’явилися дуплянки

  Слідом за бортями і сапетками з’явилися дуплянки – щось на зразок деревних колод з видовбаними в них отворами (штучними дуплами). Жителі лісових районів збирали борті та встановлювали їх вертикально (колодами) поряд одна з одною. Такі пасіки були компактними і зручними в обслуговуванні.

  У степових регіонах замість бортей встановлювалися прямокутні ящики з невеликими льотними прорізами для бджіл.

  У сапеток і дуплянок був один вагомий недолік – нерозбірна конструкція. Тобто, поселяючись у такому «будиночку», працьовиті комахи самостійно будували соти, прикріпляючи їх нагорі і поступово відтягуючи вниз. Коли приходив сезон медозбору, соти доводилося зрізати. Це мало важкі наслідки для бджолосімейства і помітно ускладнювало зимівлю.

  До того ж, збирання меду з таких вуликів було дуже клопіткою, трудомісткою і не продуктивною справою. Кількість зібраного продукту не йшла ні в яке порівняння з тим, що вдається отримувати з сучасних пасік, на яких використовуються розбірні вулики.

  Розбірні вулики: особливості та переваги

  Вулик з рамками

  Першими розбірними «бджолиними будинками» стали линієчні вулики. Конструктивно вони були дуже прості. Під квадратний чи прямокутний дах паралельно укладалися лінійки (невеликі, тоненькі палички). На них комахи вибудовували соти. Щоб зібрати мед, соти акуратно підрізалися з боків і виймалися з вулика. Користуватися такими виробами було складно і не дуже ефективно,  зате вони стали першим прототипом рамкових вуликів, які активно застосовуються сьогодні.

  Поява рамкових вуликів   

  У 1814 році український бджоляр П.І. Прокопович сконструював і зібрав перший рамковий вулик. Модель мала 2 важливі переваги в порівнянні з іншими:

  • Простота обслуговування;
  • Управління життям роя;

  Своє творіння Прокопович назвав Петербурзький вулик, хоча ніякого відношення до даного міста він не мав. У ньому рамки виймалися збоку (в сучасних «бджолиних будиночках» вони виймаються вгорі) – це було не дуже зручно, але дозволяло зберегти суш і не розоряти рої під час медозбору.

  Примітно, що у Прокоповича в роки, коли він винайшов рамковий вулик, жило понад 10 тисяч роїв. На той момент це була найчисленніша пасіка не тільки в країні, але й  у всьому світі. 

  Вважається, що поява рамкових вуликів стала поштовхом до винаходу вощини, а згодом – до конструювання перших медогонок.

  Сучасні рамкові вулики

  Рамки вулика

  Сучасним бортникам зовсім не обов’язково самостійно майструвати «бджолині будиночки». У магазинах і на електронних маркетплейсах є багато різних рамкових вуликів, що розрізняються за кількістю і видами рамок, а також за матеріалами виготовлення.

  Дуже зручні (і тому популярні) вертикальні багатокорпусні моделі. Бджолярам подобається, що для розширення досить докупити і встановити ще один або два корпуси. Якщо такий вулик зроблений з пінополіуретану, то навіть при досить значних розмірах (і місткості) він дуже легкий і зручний для переміщення.

  У CraftOil представлений відмінний вибір еко-вуликів з ППУ на 10 рамок Рут або Дадан, а також рамки і корпуси до них. Всі вироби відрізняються невеликою вагою, довгим терміном служби, безпекою і комфортністю для бджіл, а також простотою монтажу. Щоб більше дізнатися про ППУ-вулики або вибрати і замовити бажану модель, зв’яжіться з нашими консультантами, написавши або зателефонувавши їм.

  Крім того, в інтернет-магазині української компанії CraftOil є багато корисних товарів для бджолярів: фільтр-відстійник, кремовалка з декристаллизатором, медогонки хордіальні, радіальні та комбіновані, столи для розпечатування рамок та ін. Уточнити наявність тієї чи іншої позиції, більше дізнатися про апаратуру для пасіки чи зробити замовлення можна на сайті або через консультантів.

  Поділитися

  Гідравлічні преси для СТО: види та особливості застосування

  Олія для обличчя: особливості застосування і результат

  7 коментарів “Еволюція вуликів: як з’явилися рамкові вулики і чим вони хороші

  • Степан

   Бачив у сусіда такий. Дуже зручна штука, значно спрощує життя) Зараз от замислююсь щоб собі такий поставити, думаю найближчим часом таки зроблю це

  • Костянтин Валентинович

   У мене ППУ вулики уже другий рік стоять, жалкую лише про те, що раніше їх не купив у CraftOil.Дійсно легкі і витривалі, бо після зими навіть не видно, що їм уже рік

   • Тамара

    Цього року докупляла ще вуликі, дуже задоволена якісттю, тепер беру лише тут!

  • Павло

   Чому раніше не було таких вуликів? Вони дуже зручні. Замовив на пробу 10 штук, а тепер жалію, що не замовив відразу 100 штук. Буду брати їх ще та рекомендувати всім своїм знайомим.

  • Олексій

   Хотів обновити будиночки для бджіл та скориставсяся пропозицією від CraftOil, дуже задоволений, легкі, та зручні, набагато кращі за ті, що мав раніше.

  • Павло Іванович

   Цікава стаття, взагалі, бджільництво, це захоплюючий світ з багатовіковою історією.

  • Анна

   як чудово що зараз не потрібно заморочуватись і робити вулики самим, краще купити якісне і готове)

  Залишити коментар

  (не буде відображено)

   Замовити дзвінок