Рослинні олії – не лише невід’ємна складова багатьох страв, але й інгредієнт більшості косметичних і навіть лікарських продуктів. Особливою популярністю (та затребуваністю) користується лляна олія, що застосовується практично скрізь, починаючи від фітотерапії чи натуропатії та закінчуючи промисловим виробництвом фарбувальних сумішей та лінолеумів.
У сиродавленій олії льону високий вміст Омега-жирних кислот (Омега-3, пальмітинової, Омега-6, стеаринової), а також токоферолу (вітаміну Е), стигмастерину, лігнану, флавоноїдів та інших цінних компонентів, без яких неможлива нормальна життєдіяльність людського тіла.

Природно, користю й цінністю може похвалитися тільки «правильно зроблена», тобто, «жива» олія, отримана з якісної сировини без окислення і нагрівання. CraftOil – український виробник олій, який більше п’яти років займається виготовленням і продажем крафтових рослинних жирів. Компанія пропонує замовити лляну олію, а також конопляну олію, олію розторопші, олію чорного кмину та інші рослинні олії в 1 клік. Якщо хочете більше дізнатися про цінність «живих» олій чи купити обраний продукт, просто напишіть або зателефонуйте консультантам.
Щоб бути на 100% впевненим в якості олії, багато хто приймає рішення робити її самостійно. Для виробництва по-справжньому якісного продукту, потрібен маслопрес холодного віджиму олії, спеціальна бочка (з деревини або капролона) і ретельно відібране лляне насіння.
Що впливає на якість сиродавленої лляної олії?
До основних факторів, які можуть негативно вплинути на смак, аромат, колір і користь олії льону, відносяться:
- Кисень (контакт з повітрям викликає прогіркання);
- Вода (також підсилює гірчинку);
- Ультрафіолет (світло запускає специфічні хімічні реакції в речовині, в результаті чого в ній зникають деякі вітаміни);
- Температура (при нагріванні швидкість протікання всіх реакцій підвищується в кілька разів, тобто, оліяпросто псується від термічного впливу);
- Іони металу (контакт з залізом провокує появу окислювальних процесів, що «вбивають» корисні компоненти продукту);
Для виробництва олії найкраще підходить насіння, зібране в поточному році і просушене без нагріву (не обсмажене). Самостійно сушити сировину для масловиробництва бажано в сушилці, а не на балконі, у дворі приватного будинку чи в інших подібних місцях. Лише в спеціальному апараті можна виставити температурний режим, вологість і повністю виключити потрапляння на насіння сонячного світла або води.
CraftOil продає різноманітні сушилки для овочів, фруктів та інших продуктів. На сайті можна вибрати відповідну модель і замовити її в 1 клік. Консультанти завжди на зв’язку і при необхідності готові допомогти і розповісти про особливості та ключові характеристики тієї чи іншої сушилки.
З урахуванням того, що лляне насіння досить тверде, віджимати олію з нього потрібно тільки на оригінальному, якісному маслопресі холодного віджиму. Якщо використовувати металевий агрегат або шнек, температура насіння (і жиру з нього) підвищиться, як мінімум, до 50 градусів Цельсія. Це негативно позначиться не тільки на смаку й ароматі, але й на якості олії.

Оптимально тримати рослинні олії у скляній тарі в прохолодному місці, куди не потрапляють прямі сонячні промені. Як і у всіх «живих» продуктів, у сиродавленних жирів відносно невеликий термін зберігання, тому їх оптимально замовляти чи робити самостійно невеликими порціями, щоб завжди користуватися тільки найсвіжішою лляною, конопляною, гарбузовою або іншою олією.
Валерій Іванович
Я останнім часом задумався щодо самостійного виготовлення лляної олії. Бо купую олію льону холодного віджиму постійно, то вигідніше і надійніше було б її робити для своїх. Проте, що не оприділився остаточно, який маслопрес мені треба.