Підпишіться на оновлення
  • Олії
  • 18.05.2023
  • 9

  Сушіння, як спосіб збереження продуктів, цілющих трав, тютюну та ін., практикувати наші далекі предки ще кілька тисячоліть тому. Вони помітили, що свіже м’ясо, овочі або фрукти швидко псувалися, в той час, як висушені, могли місяцями залишатися придатними до вживання.

  Цікаві факти про сушіння: історія і сучасність

  У стародавніх народів був свій підхід до висушування продуктів або рослин. Наприклад, індіанські племена, що населяли Північну Америку, висушували м’ясо бізонів, потім подрібнювали його в порошок і називали це пеммікан. Його додавали в їжу і навіть просто розмішували з закип’яченою водою, готуючи щось на зразок бульйону.

  В Азії та на Сході сушили переважно коріння, листя, молоді пагони або насіння лікарських рослин, спецій і прянощів. Для більш зручного зберігання і подальшого використання пряні трави перетирали в ступах, перетворюючи на однорідний порошок.

  Жителі прибережних європейських країн засолювали і потім висушували рибу, заготовлюючи її про запас для себе, а також на продаж. У той час морський трансфер займав не дні, а тижні і місяці, так що довезти дари моря свіжими не представлялося можливим.

  У давнину основними «помічниками» у висушуванні були сонце й вітер. Розвиток технологій призвів до появи промислових та домашніх електричних сушилок для овочів або фруктів (а також іншої сировини), в яких процес дегідратації повністю автоматизований і контрольований.

  Домашня сушилка

  Як зробити сушилку для овочів з підручних засобів?

  Саморобні сушилки для фруктів, ягід, макаронних напівфабрикатів та інших виробів бувають 2 видів:

  • Сонячні (висушування відбувається природним чином);
  • Електричні (примусова дегідратація);

  Зібрати пристрій для сушіння продуктів на сонці досить легко. Для цього знадобляться дерев’яні планки (заготовки) потрібного розміру, з яких робиться щось на зразок шафи з декількома поличками. Відстань між полицями не повинна бути занадто малою, інакше не вдасться домогтися достатньої вентиляції і замість висушування фрукти або гриби почнуть гнити. Корпус такого виробу обтягується марлею або іншою тонкою, пористою тканиною. Це потрібно, щоб захищати продукти від ос, мух та іншої живності, але не перешкоджати руху повітря між деками. 

  Заготовити виноград, вишні, айву, яблука, груші, малину, а також лікарські трави за допомогою сонячної сушки цілком можливо (якщо є, де її розмістити). Проте, для видалення зайвої вологи з ковбасних, м’ясних, рибних виробів, макаронів та ін. вона не підходить.

  Зробити електричну сушилку для фруктів, ягід або риби складніше, ніж сонячну. Для цього знадобиться визначитися з джерелом перетворення електричної енергії на теплову. Простіше кажучи, потрібно вибрати, на чому буде працювати електросушка. Найпростішим і найбільш  доступним варіантом стане збірка апарату з пластикових ящиків та інфрачервоного випромінювача. Щоб змайструвати сушилку, треба:

  • Взяти лавсанову плівку бажаного розміру (вона гнучка, тому з неї зручно робити сушилку);
  • Для корпусу потрібні 2 решітчастих ящики із пластику (їх розміри підбираються під інфрачервону плівку з лавсану). Одному з них підрізаються кутові опори і частина стінки, у другого – тільки частина стінки. Потім другий ящик ставиться на перший;
  • За допомогою 2-стороннього скотча на перегородки клеїться харчова фольга;
  • Вгорі і внизу прикріплюються нагрівальні елементи (за допомогою кріплень, які знадобиться зробити заздалегідь). Виведення всіх елементів повинно виконуватися в одному напрямку – так буде найпростіше підключати апарат до електроживлення;
  • Виходи приєднуються до дроту живлення (роз’ємами типу «мама-тато»);

  При використанні в якості елемента нагріву плівки з лавсану знадобиться також понижуючий трансформатор 220/12В. Це пояснюється тим, що для невеликого пристрою потрібно 8 нагрівальних елементів по 30 Вт кожен. Разом виходить 240 Вт. Щоб забезпечити силу струму в 250 Вт і напругу 12 В, використовується трансформатор.

  Щоб саморобна сушилка була більш продуктивною, на її верхню і нижню стінку бажано прикріпити пінопласт близько 2 см. шириною. Він допоможе направляти теплове випромінювання безпосередньо на овочі, ягоди або фрукти, які висушуються. Потрібно розуміти, що даний апарат не нагрівається більше 50 градусів за Цельсієм. цієї температури достатньо для рослин, плодів і ягід, але не завжди вистачає для більш «складних» продуктів на зразок м’ясних напівфабрикатів чи риби.

  Сушилка CraftOil для дома

  CraftOil пропонує якісні, надійні і дуже довговічні сушилки для овочів, фруктів і будь-яких харчових продуктів або рослинної сировини. Вони повністю автоматичні і поставляються готовими до використання. Щоб зробити пастилу, висушити рибу або гриби, досить завантажити вироби в сушильну шафу, підключити її до електромережі і вибрати потрібну програму на пульті.

  В асортименті CraftOil є промислові сушильні шафи, а також моделі, якими можна користуватися в домашніх умовах. Також компанія пропонує смачні, ароматні, вітамінні рослинні олії холодного віджиму. Щоб переконатися в їх користі та у тому, як вони покращують звичну їжу, замовте конопляну олію, лляну олію, олію чорного кмину, олію розторопші або будь-яку іншу корисну, смачну олію.

  Поділитися

  Що таке гідравлічний прес і як він працює

  Олія волоського горіха при дефіциті йоду

  9 коментарів “Як зробити сушилку для фруктів своїми руками?

  • Арсен Олександрович

   Не знаю, навіщо її робити, бо всеодно ніяка саморобна сушилка не буде так працювати, як автоматична. Це все одно, що пралку робити з підручних засобів. Я купив сушилку для фруктів у CraftOil і дуже задоволений, працює на відмінно. Робив пастилу, сушив рибу, гриба – все виходило відмінно

  • Валентин Кравець

   Про індіанців було цікаво дізнатись, а щодо виготовлення сушилки, то думаю краще її купити. Я придбав сушилку для фруктів ще тієї осені, ми з дружиною багато заготовок зробили на зиму, лише зараз закінчилась яблучна і грушева сушка, було смачно не лише у компотах, але й розпарити у кип’ятку і жувати – такий собі корисний смаколик. Сушилка CraftOil подобається своїє функциональністю, ніяких проблем з нею – включив, задав режим і чекай собі

  • Савелій

   Доречі саме при сушці зберігається найбільша кількість корисних речовин. А щодо саморобної сушки – автоматична дууууже економить час. Плюс для саморобної потрібне сухе та тепле повітря, яке є не завжди. А так можна сушити будь-де та будь-коли

  • Лариса

   Придбала в минулому році сушку, залишилась дуже задоволеною, не потрібна сонячна погода для сушіння фруктів, в будь який час можно нею користуватися, а також насушили багати грибів, дуже гарне якість сушених виробів.

  • Алісія

   Корисна стаття, але краще купити вже готову сушилку ніж її робити самостійно. Потрібно тепле та сухе повітря, а в саморобній не завжди може бути рівномірно.

  • Ніколь

   Дуже давно шукала таку статтю , та тепер розумію, що хочу таку сушилку.

  • Марія

   Давно мріяла про таку сушилку, нарешті придбала, дуже задоволена якісттю!

  • Владимир

   Я конечно люблю что то сделать своими руками, но в данном случаи я доверяю проффесионалам своего дела. Поэтому купил готовую, проверенную сушилку.

  • Ніна

   Давно мріяла про таку сушку, а тут і ціни помірні і інформацію усю надали, Дякую!

  Залишити коментар

  (не буде відображено)

   Замовити дзвінок